اطلاعیه فروشگاه

چنانچه به کمک نیاز داشتین به آی دی ما در تلگرام پیام بدین 09383717035 میتونید مقاله های خودتون رو همین الان سفارش بدین تا گردآوری کنیم

دانلود کار تحقیقی با موضوع : موانع و مشکلات استرداد مجرمان فراری 25 صفحه

دانلود کار تحقیقی با موضوع : موانع و مشکلات استرداد مجرمان فراری 25 صفحه

 

موانع و مشکلات استرداد مجرمان فراری علیرغم عضویت جمهوری اسلامی ایران در اینترپل  

 در فرمت ورد و پی دی اف  

word PDF

آماده پرینت فقط کافیه اسم دانشجو رو عوض کنید و اسم استاد خودتون رو در عنوان قرار بدین و پرینت بگیرید. 

مناسب برای کار تحقیقی 1 و 2

دانلود پایان نامه 

چکیده

فرار از محل جرم نخستین اندیشه‌ای است که مجرم در سر می‌پروراند و با این که تمهیدات پلیسی و قانونی علیه مجرمان برای ممانعت از فرار به کشور‌های دیگر و تعقیب کیفری آنها به کار گرفته می‌شود، در بسیاری از موارد تبهکاران پس از ارتکاب جرم و قبل از کشف آن، به طرق مختلف نسبت به فرار به کشور‌های دیگر اقدام می‌کنند. دولت‌ها طبق اصل لزوم مجازات مجرم، براساس قوانین و نظام‌های حکومتی و به منظور صیانت جامعه در برابر جرم و دیده‌های مجرمانه این دسته از مجرمان، توسط سازمان پلیس جنایی بین‌المللی (ایترپل) تحت تعقیب کیفری بین‌المللی قرار داده و نهایت سعی در استرداد آنها به محل آن ارتکاب جرم دارند. جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم عضویت در اینترپل به سه دلیل توفیقی در استرداد مجرمان فراری به کشور نداشته است.

 

  مقدمه 

از زمانی که قابیل، هابیل را کشت، بشر اولین جرم خود را مرتکب گردید و کره خاکی جرم و جنایت را تجربه کرد. مجرم‌ها پس از انجام فعل یا ترک فعل مجرمانه، به منظور رها شدن از مجازات و پنهان ماندن از دیدگان عدالت، بلافاصله در صدد فرار از صحنه جرم بر میایند. در واقع، فرار از محل جرم نخستین اندیشه‌ای است که مجرم در سر میپروراند. با این حال، اسراری از قربانی، بزهکار، چگونگی وقوع جرم و سایر موارد مرتبط با آنها، همواره در صحنه جرم نهفته و در آن جا میماند. از آنجایی که دولت‌ها برقراری نظم را لازمه استقرار حاکمیت میدانند، مبارزه با جرم و جنایت در درون مرزهای یک کشور، از مهم‌ترین موضوع‌ها به‌شمار میآید و حکومت‌ها برای دستیابی به این اهداف و اعمال مجازات، نسبت به بزهکاران و بنا بر اصل سرزمینی بودن جرم، قوانین و مقرراتی را تدوین میکنند و به تصویب میرسانند. با اینکه تمامی تمهیدات بازدارنده علیه مرتکبین جرم برای ممانعت از فرار به کشورهای دیگر و تعقیب کیفری آنها به کارگرفته میشود، در بسیاری موارد، تبهکاران پس از ارتکاب جرم و قبل ازکشف آن، به طرق مختلف به فرار ازکشوری که در آن مرتکب جرم شده‌اند، مبادرت میکنند. هیئت حاکمه طبق اصل لزوم مجازات مجرم، ملزم است براساس قوانین و نظام‌های حکومتی و به منظور صیانت جامعه در برابر جرم و پدیده‌های مجرمانه، این دسته از مجرمان را تحت تعقیب کیفری قرار دهد. در این مرحله از تعقیب کیفری، اعمال قوانین و مقررات استرداد مجرمان و رعایت تشریفات مربوط به آنها، ضرورت مییابد تا متعاقبا و پس از استرداد مجرمان به موجب احکام صادره از مراجع قضایی، مجازات مقرر درباره آنها اجرا گردد. انجام این مهم منوط به وجود امکانات لازم برای تعقیب و دستگیری مجرمان در کشوری دیگر و نهایتا استرداد آنها به خاک کشور متقاضی است. برهمین اساس، اولین طلیعه تاسیس سازمانی که بتواند از پناه گرفتن مجرمان فراری درگوشه وکنار جهان جلوگیری کند، در افکار جهانی بروز کرد و در سال ۱۹۲۳ کمیسیون پلیس جنایی بین‌الملل جنایی پدید آمد. این کمیسیون بعدها به سازمان پلیس جنایی بین‌المللی تغییر نام یافت. ادارات مرکزی اینترپل در کشورهای عضو نیز به جدیدترین فناوری پلیسی و تعقیب و مراقبت مجهز گردیده‌اند تا تشخیص هویت جانی و بزه دیده، با دقت بالایی صورت گیرد و مرزهای آبی، هوایی و زمینی کشورها، برای جلوگیری از فرار مجرمان به کشورهای بیگانه، تحت نظارت دقیق ماموران پلیس قرار گیرد با این همه، تبهکاران حرفه‌ای، با دستیابی به اوضاع مساعد و بهره‌گیری از فرصت‌ها و اخفا هویت خود، موفق به خروج ازکشور محل ارتکاب جرم میشوند. در چنین مواردی، ماموریت سازمان پلیس جنایی بین‌المللی، آغاز میشود. به عبارتی میتوان گفت: اینترپل سازمانی است که میتواند کره زمین را برای مجرمان فراری ناامن سازد.

ولی استرداد مجرمان مستلزم اصلاح ساختاری و قانونی در محیط داخلی، شناخت صحیح و دقیق قوانین و مقررات دولت‌ها و سازمان‌های مقابل و توانایی ایجاد ارتباط و تفاهم در محیط بین‌المللی است.

نتیجه
استرداد مجرمان به ایران علیرغم استحکام قانون مصوب سال
۱۳۳۹، متاسفانه چه در ارتباط با اروپا و چه با سایرکشورهای جهان به دلایل عدیده چندان میسر نیست.

برابر نتایج به دست آمده از مباحث گذشته، علل برخوردار نشدن از امکان استرداد مجرمان، خصوصا از اروپا را در موارد زیر میتوان خلاصه کرد:

ـ نوع مجازات‌ها در ایران از جمله، وجود مجازات بدنی و منع این مجازات‌ها در اروپا.

ـ نوع دادرسی و تضمین‌های آن در رسیدگی به جرایم مواد مخدر.

ـ نپذیرفتن اعتبار امر مختوم به واسطه حذف برخی بندهای «ماده ۳» قانون مجازات عمومی سال ۱۳۵۲ و شرط مبنایی بودن اعتبار امر مختوم به صورت سلبی یا ایجابی در احکام بیگانه در قوانین اروپایی.

ـ حذف برخی موارد از سیستم کیفری ایران از جمله مرور زمان و پذیرش آنها در قوانین اروپایی به عنوان زمینه امتناع از استرداد.

ـ نوع احکام صادر شده مخصوصا احکام غیابی در جرایم مواد مخدر.

از آنجایی که یکی از وظایف مهم اینترپل ایران ایجاد ارتباط و هماهنگی با سازمان اینترپل و کشورهای عضو، طبق قوانین جاری آنها به منظور تبادل اطلاعات، جلب و دستگیری متهمان، مظنونان و مرتکبان جرایم بین‌المللی است، لزوم همکاری با مراجع قضایی در مورد انجام مراحل مقدماتی استرداد مجرمان شامل ارسال برگ جلب و موارد اتهام یا حکم محکومیت، عکس و سایر مشخصات لازم و اعلام اقدامات انجام شده به مراجع مربوط و... از طریق این مرجع انجام میشود، لذا تشخیص اهمیت نسبی هر یک از مولفه‌های مربوط به استرداد مجرمان به منظور توصیه اقدامات مورد نیاز برای توسعه فعالیت‌های اینترپل ایران، قابل توجه است. در این ارتباط مهم‌ترین عامل، انعقاد قراردادهای استرداد بین ایران و سایر اعضا اینترپل است.

توسعه هماهنگی بین قوه قضاییه، وزارت امور خارجه و نیروی انتظامی نیز به‌عنوان عامل دیگری در تحقق هر چه بیشتر توان استرداد مجرمان باید مورد توجه قرار گیرد.

توسعه روابط سیاسی با کشورهای دیگر نیز به‌عنوان یکی از مولفه‌های مهم‌تر در استرداد مجرمان قلمداد میگردد.

 فهرست منابع

آخوندی، محمود؛ آئین دادرسی کیفری، جلد اول، تهران: جهاد دانشگاهی، ۱۳۶۵.
افشار، منوچهر؛ تاریخچه پلیس ایران، تهران: انتشارات دانشگاه پلیس.
بهزادی، حمید؛ اصول روابط بین‌الملل و سیاست خارجی، تهران: انتشارات دهخدا،
۱۳۵۲.
حسین نژاد، حسینقلی؛ حقوق کیفری بین‌الملل، تهران: نشر میزان،
۱۳۷۳.
رحمدل، منصور؛ تعاون جرایم بین‌المللی در زمینه مبارزه با مواد مخدر، پروژه تحقیقاتی نهاد ریاست جمهوری، صص
۱۰۲ - ۱۰۰.
رحیمی، مصطفی؛ مجازات اعدام، نوشته آنسل، تهران: انتشارات آگاه،
۱۳۵۶.
علی‌آبادی، عبدالحسین؛ حقوق جنایی، تهران: چاپخانه بانک ملی،
۱۳۵۲.
فاطمی شریعت پناهی، سیدکاظم؛ استرداد مجرمین، پایان‌نامه دوره دکتری، قم: نشر حکمت.
صانعی، پرویز؛ حقوق جزای عمومی، جلد
۱ و ۲، تهران: دانشگاه ملی، ۱۳۵۵.
کلیار، کلودآلبر؛ سازمان‌های بین‌المللی، ترجمه وتحقیق ازدکتر هدایت‌الله فلسفی، تهران: نشر فاخته،
۱۳۷۱.
کمانگر، احمد؛ مجموعه قوانین، تهران: چاپ جاویدان،
۱۳۵۴.
گنجی، منوچهر؛ حقوق بین‌الملل عمومی، جلد اول، تهران: انتشارات بینا،
۱۳۴۸.
فیوضی، رضا؛ مسئولیت بین‌المللی ونظریه حمایت سیاسی، تهران: انتشارات مرکز مطالعات عالی بین‌الملل دانشگاه تهران،
۱۳۵۲.
قانون آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی وانقلاب (در امور کیفری)، تهران: انتشارات آگاه،
۱۳۷۹.
قانون تشکیل نیروی انتظامی، مصوب،
۲۷/۴/۱۳۷۹.
قانون راجع به استرداد مجرمین، مصوب
۱۴/۲/۱۳۳۹.
قانون مجازات اسلامی، مصوب
۱۳۷۰، چاپ روزنامه رسمی، شماره مسلسل ۵۸۶، ص ۱۲ تا ۱۷.
مصوبات شصت و نهمین اجلاس مجمع عمومی اینترپل، رودس/ یونان،
۳۰ اکتبر تا ۴ نوامبر ۲۰۰۰.
ولیدی، محمدصالح؛ حقوق جزای اختصاصی، جلد دوم، جرایم علیه اشخاص، تهران: انتشارات امیرکبیر،
۱۳۶۶.

کار تحقیقی  رشته حقوق

قابل ویرایش و آماده پرینت در یک فایل زیپ شامل ورد و پی دی اف

 کانال تلگرام

با عضویت در کانال تلگرام ما تخفیف بگیرید .

کانال مطالب حقوقی

me/foroshmaghale

 


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

توجه: فروش محدود و اختصاصی این فایل فقط به 5 مشتری فروخته می شد که با رسیدن تعداد خریداران به 5 نفر فروش این محصول متوقف شده است.

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file1_1688496_3591.zip479.7k

دسته بندی محصولات فروشگاه

آخرین محصولات فروشگاه

محبوبترین محصولات

کانال مطالب حقوقی

آپلود عکس فروشگاه اینترنتی مقاله

> تلگرام